بلوک هبلکس
بلوک سیپورکس چیست؟
امکان ارسال به تمامی نقاط کشور

 

سیپورکس گونه ای از بتن گازی است که حدود ۲۷ سال پیش در کشور سوئد به صورت متخلخل تولید شده و دارای ویژگی های خاصی همچون سبکی – عایق صوت – عایق حرارت است.

 

بلوک سیپورکس نوعی بتن گازی می باشد که نام آن برگرفته شده از کلمه ی انگلیسی Silic Pore Expansion   می باشد.در واقع بلوک سیپورکس همان بلوک هبلکس می باشد  که نام آن تغییر یافته است و مهمترین دلیل تغییر نام آن مسئله ی برندینگ می باشد.گفته می شود که شرکتی که برای اولین بار این بلوک را به بازار عرضه کرده است تصمیم داشته است که این باور را در ذهن مردم ایجاد کند که محصول جدیدی را به بازار عرضه می کند اما در واقع بلوک سیپورکس و هبلکس هر دو  مواد یکسان و به اندازه های یکسانی تهیه و تولید می شوند.

طرز تهیه ی بلوک سیپورکس

ایجاد بلوک سیپورکس به صورتی است که برای ایجاد هر متر مکعب از آن مواد ثابتی را با هم ترکیب می کنند و در نهایت برش می دهند.مواد تشکیل دهنه ی این بلوک سیمان و ماسه سیلیسی ریز دانه و آهک و پودر آلومینیوم و مواد جانبی دیگری می باشد .

زمانی که مواد اولیه ی این بلوک را با هم ترکیب می کنند آن را در مخازن مخصوصی میریزند و آنگاه صبر می کنند تا آن مواد به درصدی از مقاومت برسند و در نهایت با نهایت دقت و ظرافت آن ها را برش می دهند.

بلوک های سیپورکس اتوکلاو

بلوک های سیپورک غیر اتوکلاو

بلوک سیپورکس چگونه ساخته می شود؟

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم برای درک بهتر مطالب مقایسه بلوک پایه سیمانی و بلوک سیپورکس بهتر است از شیوه ی ساخت و ویژگی های این دو نوع بلوک اطلاعات کاملی داشته باشید. ابتدا باید بگوییم مخلوطی که برای ساخت سیپورکس مورد استفاده قرار گرفته می شود، ترکیبی از سیلیس، سیمان، آهک و همچنین پودر آلومینیوم است. مخلوط آماده شده برای ساخت بلوک سیپورکس باید در دمایی معادل 200 درجه ی سانتی گراد قرار گرفته شود.
فشار مورد نیاز جهت ساخت این نوع بلوک فشاری معادل 12 اتمسفر است. یکی از نکات جالب در ارتباط با ساخت بلوک های سیپورکس بالا آمدن بتن در قالب است. هنگامی که مخلوط ها حرارت می بینند افزایش حجم پیدا کرده و به اندازه های مشخصی از قالب بالا می آیند که به چنین اتفاقی به اصطلاح کیک می گویند. در نهایت بلوک های آماده شده آماده ی برش می شوند.

مهمتربن دلایل گسترش بلوک سیپورکس در جهان میتوان بهخاصیت مقاومت در برابر آتش سوزی و عدم فساد و عایق بودن در برابر گرما ، سرما ، رطوبت اشاره کرد . همچنین ویژگی هایی نظیروزن کم ، مقاومت قابل قبول نیز از دیگر ویژگی های بلوک سیپورکس است.